Den Země - 22.duben

22. dubna 2013 v 21:31 | Karla |  JEN TAK
22.duben se již od roku 1970 slaví jako den Země. Tento svátek vznikl v Americe a postupně se rozšířil do celého světa.

Svátek se stal velmi populární a začaly vznikat spolky na ochranu životního prostředí a zákony hlídající čistotu vody, vzduchu a stav ohrožených druhů živočichů a rostlin.
Nejsem si zcela jistá jestli vznik těchto zákonů byl něčemu nápomocen. Spíš se mi zdá, že tu naši modrou planetu likvidujeme víc a víc a zákony jsou tu jen k tomu, aby bylo co obcházet, čemu přizpůsobovat výjimky a občas vybrat nějaké tučné pokuty.

Při cestě do práce jsem mimo probouzející se zeleně sledovala i odpadky povalující se podél silnic ve škarpách a přemýšlela jsem, kde se v nás bere ta sobeckost a arogance se kterou se k naší zemi tak neuctivě chováme.
Mí rodiče mě učili, že se na zem nic neodhazuje, nic se neničí, učili mě poznávat zvířata i rostliny a já to učím své děti a přepokládám, že se tak děje i v dalších rodinách. Proto bych očekávala, že by naše životní prostředí na tom mělo být dobře.

Opak je pravdou. Drancujeme zemi a chováme se k ní přímo macešsky.

Produkujeme kvanta odpadků, které nezpracováváme, nebo je neumíme zpracovávat. Chrlíme množství nových a nových výrobků s malou trvanlivostí.
Opravdu nechápu, proč jsme stále přesvědčování, že je úplně normální mít každý rok nový model pračky, myčky, televize či auta. Proč musíme několikrát do roka obměnit mobilní telefon? Proč se vyrábí víc a víc druhů poživatin v obalech, které nejdou recyklovat?

Je spoustu proč a od kompetentních lidí bych čekala rozhodnutí, která nebudou poškozovat zemi a tím i nás.


Každý musíme začít sám u sebe, jak se říká: "zamést si před vlastním prahem". 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 valin valin | Web | 22. dubna 2013 v 22:01 | Reagovat

Tak  s tím drancováním a vůbec neúctou k naší Zemi máš naprostou pravdu. Zahlcujeme sami sebe tunami zbytečných odpadků a za vším je jenom mocenský zájem prachy...šmejdy na jedno použití vyrobené pouze za účelem vytřískat co nejvíc peněz. Je to hodně smutný.. jako když po nás potopa...

2 karlaprazakova karlaprazakova | 24. dubna 2013 v 23:55 | Reagovat

[1]: Jj, jsme občas jako paraziti :-(

3 Vendy Vendy | Web | 1. května 2013 v 1:02 | Reagovat

Tak tohle mě taky štve. Sice chápu, že obchodníci potřebujou pořád hrabat a hrabat a víc a víc, ale to vážně nikoho nenapadne, že použité a rozbité výrobky se musí někde uskladnit? Asi ne. A za dvacet let (nebo možná i dřív) se bude řešit nejen přemnožení lidstva, ale i přemnožení odpadu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Nekopírujte mé texty a fotografie.